„Filip” – znacznie więcej niż lekcja historii

„To nie jest kolejna posępna historia wojenna”

Miło nam poinformować, że Grupa Rewers jest partnerem wspierającym promocję filmu „Filip”. Jest to produkcja o niezwykle wysokich walorach edukacyjnych przeznaczona dla szkół ponadpodstawowych. Film można oglądać w kinach od 3 marca 2023 r.

„To nie jest kolejna posępna historia wojenna” (Interia), „Obraz na światowym poziomie. W polskim kinie o wojnie nikt tak jeszcze nie opowiadał” (Onet)

 

Na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.

FILIP – TYTUŁOWY (ANTY)BOHATER

To dwudziestoletni egoista, cynik, kosmopolita, niezdolny do głębszych uczuć, zakochany w sobie przystojny prowokator. Polski Żyd, który znalazł się w oku cyklonu, stracił w Polsce wszystkich i wszystko, a teraz chce tylko przetrwać na terytorium wroga. Dość pomników bohaterom wojny! Czas na antybohaterów, którzy po prostu chcieli przeżyć – bez patriotycznego patosu, zwyczajni, pełni obaw i wątpliwości.

Wartość edukacjyjna

Z całą pewnością "Filip" jest cennym filmem, wartym pokazania uczniom szkół ponadpodstawowych. Nieoczywiste ujęcie tematu wojny i losów jej ofiar poszerza perspektywę patrzenia na ciemną stronę historii XX wieku. "Filip" wymyka się szablonowemu podejściu do opisywania losów bohaterów wojennych filmów i książek, nakłania do refleksji, wzbudza ciekawość. Zachęcamy nie tylko do wyjścia wraz z młodzieżą do kina, ale potraktowania filmu jako przyczynku do dyskusji na temat historii, wartości czy wojennego eskapizmu.

Zachęcamy do pobrania darmowych scenariuszy lekcji opartych na filmie:

Produkcja Telewizji Polskiej w reżyserii Michała Kwiecińskiego na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła „Srebrne Lwy”.

Nagrodę Indywidualną za zdjęcia na 47. FPFF otrzymał Michał Sobociński, a za charakteryzację Dariusz Krysiak.

Eryk Kulm Jr. za rolę Filipa otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda pt. „Filip”.



    Skip to content