„To nie jest kolejna posępna historia wojenna”
Miło nam poinformować, że Grupa Rewers jest partnerem wspierającym promocję filmu „Filip”. Jest to produkcja o niezwykle wysokich walorach edukacyjnych przeznaczona dla szkół ponadpodstawowych. Film można oglądać w kinach od 3 marca 2023 r.
„To nie jest kolejna posępna historia wojenna” (Interia), „Obraz na światowym poziomie. W polskim kinie o wojnie nikt tak jeszcze nie opowiadał” (Onet)
Na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.
FILIP – TYTUŁOWY (ANTY)BOHATER
To dwudziestoletni egoista, cynik, kosmopolita, niezdolny do głębszych uczuć, zakochany w sobie przystojny prowokator. Polski Żyd, który znalazł się w oku cyklonu, stracił w Polsce wszystkich i wszystko, a teraz chce tylko przetrwać na terytorium wroga. Dość pomników bohaterom wojny! Czas na antybohaterów, którzy po prostu chcieli przeżyć – bez patriotycznego patosu, zwyczajni, pełni obaw i wątpliwości.
Wartość edukacjyjna
Z całą pewnością "Filip" jest cennym filmem, wartym pokazania uczniom szkół ponadpodstawowych. Nieoczywiste ujęcie tematu wojny i losów jej ofiar poszerza perspektywę patrzenia na ciemną stronę historii XX wieku. "Filip" wymyka się szablonowemu podejściu do opisywania losów bohaterów wojennych filmów i książek, nakłania do refleksji, wzbudza ciekawość. Zachęcamy nie tylko do wyjścia wraz z młodzieżą do kina, ale potraktowania filmu jako przyczynku do dyskusji na temat historii, wartości czy wojennego eskapizmu.
Zachęcamy do pobrania darmowych scenariuszy lekcji opartych na filmie:
Produkcja Telewizji Polskiej w reżyserii Michała Kwiecińskiego na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła „Srebrne Lwy”.
Nagrodę Indywidualną za zdjęcia na 47. FPFF otrzymał Michał Sobociński, a za charakteryzację Dariusz Krysiak.
Eryk Kulm Jr. za rolę Filipa otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością.
Scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda pt. „Filip”.