Redukcja stresu metodą uważności – warsztat II stopnia

Warsztat II stopnia (compassion) – przeznaczone dla osób, które zapisały się/ukończyły warsztaty I stopnia (mindfulness)

Uczestniczki i uczestnicy szkolenia I stopnia (mindfulness), którzy zapiszą się na warsztat II stopnia, zostaną zaproszeni do grupy w aplikacji WhatsApp oraz na cotygodniowe spotkania na platformie Zoom, aby podczas miesięcznej przerwy pomiędzy warsztatami wspólnie pielęgnować praktykę mindfulness, dzielić się refleksjami i wątpliwościami oraz nazywać własne doświadczenia po to, by lepiej je rozumieć.

Czym jest compassion?

Termin ten tłumaczy się na język polski jako „współczucie”, bo nikt jeszcze nie znalazł lepszego odpowiednika (a może po prostu taki nie istnieje). Zawiera się w tym słowie jednak dużo więcej, niż podpowiada nam pierwsze skojarzenie. Compassion to bowiem umiejętność zauważania trudności, bólu, dyskomfortu, cierpienia – u siebie i u innych – oraz motywacja, by z życzliwością się nimi zająć. Dzięki takiej praktyce (również w postaci prowadzonych świeckich medytacji), wyrabia się w nas bardziej życzliwy i czuły wewnętrzny głos – ten sam, który towarzyszy nam w naszych głowach przez większość czasu na co dzień i w ten sposób dosłownie tworzy naszą rzeczywistość. Warto więc zadbać o to, by ton tego głosu był łagodny, opiekuńczy i pomocny – zamiast oceniającego, surowego i krytycznego. Życzliwość jest postawą, a nie stałą cechą, możemy ją więc w sobie rozwijać, a to szkolenie będzie ku temu doskonałą okazją i być może pierwszym krokiem.

Na warsztacie compassion pojawią się m.in. następujące zagadnienia:

Stare tybetańskie przysłowie głosi:

„Ptak mądrości potrzebuje dwóch skrzydeł, by wzbić się w powietrze: jedno to uważność, a drugie – współczucie”.

Prowadząca:

Marta Markocka-Pepol – nauczycielka mindfulness i compassion w ramach programów MBSR (od 2018 roku) i MBCL (od 2021 roku) oraz uważnej komunikacji w ramach programu DMMC. Anglistka, tłumaczka treści szkoleń i materiałów związanych z mindfulness i compassion. Prowadzi kursy i warsztaty medytacji w języku polskim i angielskim. Pełni funkcję opiekuna naukowego programu Mindfulness-Based Compassionate Living w Polsce (https://www.mbcl-international.net/mbcl-tutors/), zajmując się tłumaczeniem i organizacją szkoleń dla trenerów mindfulness oraz odosobnień.

Miejsce:

Hotel Mistral Sport****https://hotelmistralsport.pl/