Redukcja stresu metodą uważności – warsztat I stopnia

Szkolenie przeznaczone jest dla osób zarządzających placówkami oświatowymi, które chciałyby zadbać o swój dobrostan, poznać skuteczny sposób zachowywania spokoju w obliczu sytuacji częstych zmian, jakie dotyczą środowiska edukacyjnego, przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, poznać metody i techniki, które pozwolą poradzić sobie ze stresem i jego skutkami.

Warsztat I stopnia (mindfulness)

Podczas dwóch dni szkolenia w kameralnej grupie, w ciszy i w otoczeniu natury:

Czym jest mindfulness?

Słowo mindfulness tłumaczy się na język polski jako „uważność”. Definiuje się ją jako szczególny rodzaj kierowania własną uwagą: w sposób świadomy, na bieżącą chwilę i bez podążania za oceną. Uważność ćwiczy się podobnie jak mięśnie – w miarę regularnej praktyki uwaga wzmacnia się i uelastycznia, pozwalając coraz łatwiej wychodzić z autopilota stresujących myśli, które na co dzień tak często wprowadzają nas w stan niepokoju i podenerwowania. Mindfulness ćwiczymy poprzez praktykę świeckiej prowadzonej medytacji, nieznacznie tylko zagłębiając się w tło teoretyczne. Taki też będzie ten warsztat. Jego Uczestniczki i Uczestnicy będą mieli okazję podczas prowadzonych ćwiczeń uważności sprawdzić, jak faktycznie to na nich działa. Takie dwudniowe zanurzenie w praktykę mindfulness – z dala od codziennych obowiązków i stresującego otoczenia – może przynieść lepszy efekt, niż długo wyczekiwany, porządny urlop.

Na warsztacie mindfulness pojawią się m.in. następujące zagadnienia:

Uczestnicy warsztatu I stopnia dostaną też zestaw siedmiu krótkich nagrań medytacji do praktyki własnej oraz dziennik do zapisywania swoich doświadczeń.

Warsztat mindfulness jest pierwszym krokiem, jaki proponujemy osobom zarządzającym, placówkami oświatowymi. Na początku należy bowiem nauczyć się umiejętnie kierować własną uwagą. Kolejne takie dwudniowe spotkanie – planowane w odstępie miesiąca – poprowadzi Uczestniczki i Uczestników do następnego etapu świeckiej medytacji, tym razem w nurcie compassion (praktyka życzliwości). Na warsztatach II stopnia będziemy uczyć się nie tylko zauważać swoje doświadczenie, ale też budować wobec niego życzliwą relację. Warsztat drugiego stopnia jest adresowany zwłaszcza do osób, którym silnie doskwiera wewnętrzny krytyk, którym towarzyszy przymus ciągłej produktywności i/lub dbania o innych, przy jednoczesnym zapominaniu o sobie.

Prowadząca:

Marta Markocka-Pepol – nauczycielka mindfulness i compassion w ramach programów MBSR (od 2018 roku) i MBCL (od 2021 roku) oraz uważnej komunikacji w ramach programu DMMC. Anglistka, tłumaczka treści szkoleń i materiałów związanych z mindfulness i compassion. Prowadzi kursy i warsztaty medytacji w języku polskim i angielskim. Pełni funkcję opiekuna naukowego programu Mindfulness-Based Compassionate Living w Polsce (https://www.mbcl-international.net/mbcl-tutors/), zajmując się tłumaczeniem i organizacją szkoleń dla trenerów mindfulness oraz odosobnień.

Miejsce:

Hotel Mistral Sport****https://hotelmistralsport.pl/

Kliknij TUTAJ i pobierz ofertę w PDF

Skip to content